Sokat írnak és beszélnek az egészséges ételekről, életmódról, amely az egészség megerősítésében, javításában létfontosságú. Az étkezéssel biztosítjuk testünk számára az energiát, a felesleg pedig kiürül. Az nem mindegy, hogy az ürítés milyen körülmények között zajlik. A rostban szegény étkezés puffadáshoz, hasfájáshoz, teltség érzéséhez vezethet. Így nemcsak rossz létezni, de az egészségünkre is hatással van.
Csak nézzük meg a televíziós reklámokat. Milyen sok gyógyszeripari terméket reklámoznak, amely a székrekedésre nyújt megoldást? Sokat, mert népbetegség. Azaz néptünet, mert a székrekedés nem betegség, hanem jelzés. Egy tünet, amelyet minél gyorsabban és hatékonyabban szeretnénk megszüntetni.
Amikor már megvan a probléma, a kellemetlen tünet, akkor gyógyszerek után nyúlunk, de a rostban gazdag táplálkozás nemcsak közhely, hanem az emésztőrendszerünk és egészségünk jó barátja is.
A rostban gazdag táplálkozás kulcsa az, hogy sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk, amelyek ugyan lelassítják az emésztés folyamatát, de ez azért jó, mert van ideje a vitaminoknak, ásványi anyagoknak felszívódni.
A rostoknak van oldódó és nem oldódó fajtája. Ez utóbbi kategóriába sorolhatók a magvak, a gyümölcsök és zöldségek héja, a teljes kiőrlésű gabonák. Az oldódó rostok pedig az alma, az eper, a burgonya, a száraz baba, a zab, a borsó.
Azok a rostok, amelyek nem oldódnak, attól széklet formájában szabadul meg a szervezet. A többféle rost bevitelével a vastagbél bélflórájának egészségességét lehet megteremteni, a nem oldódó rostok következtében nagyobb mennyiségű széklet várható, és könnyebb lesz a székelés is.
A megfelelő rost bevitele azt jelenti, hogy a nőknek napi 20-25 grammnyi rostra, a férfiaknak pedig 30-40 grammnyi rostra van szükségük.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!