A húsvéti tojásfőzés valódi művészet, de néhány egyszerű konyhai trükkel bárki mesterré válhat benne. Az első és talán legfontosabb lépés, hogy a tojásokat főzés előtt legalább egy órával vegyük ki a hűtőből. A szobahőmérsékletű tojás sokkal kisebb eséllyel reped meg a forró víz hatására, mint a hideg.
A főzővízbe egy csipet só vagy egy evőkanál ecet is csodát tehet:
segít megőrizni a tojás épségét, és ha esetleg mégis megrepedne, az ecet megakadályozza, hogy a fehérje kifolyjon.
Ha pedig igazán könnyen hámozható tojást szeretnél, adj a vízhez egy kevés szódabikarbónát is – ez fellazítja a héj és a fehérje közötti kötést, így a hámozás gyerekjáték lesz.
A főzési idő is kulcsfontosságú. A lágy tojást 4-6 percig főzzük, a közepesen keményet 8-10 percig,
míg a kemény tojásnak 12-16 percre van szüksége.
Amint letelik az idő, azonnal helyezzük a tojásokat jeges vízbe. Ez nemcsak a főzési folyamatot állítja le, de szintén segít a könnyű hámozásban.
A héj eltávolítását még hatékonyabbá tehetjük, ha víz alatt pucoljuk a tojást, vagy a jól bevált „kanalas” módszert választjuk:
ehhez egy teáskanalat csúsztassunk a héj alá, és forgassuk el a tojás körül. Ha pedig játékosabb megoldásra vágyunk, egy kis vízzel teli pohárban megrázva a főtt tojást a héj szinte magától leválik.
Ha már megvagyunk a főzéssel és a hámozással, jöhet a legkreatívabb rész: a díszítés! A természetes festékek – mint a hagymahéj, a cékla vagy a vöröskáposzta – nemcsak látványos színeket eredményeznek, de környezetbarát alternatívát is nyújtanak. Akik a modern vagy látványosabb stílust kedvelik, bátran kísérletezhetnek csillámporral, matricákkal vagy akár hagyományos matyó mintákkal is.
A húsvéti készülődés sokszor fárasztó lehet, de a jól megfőzött, szépen díszített tojás minden ráfordított percet megér. Ezekkel a tippekkel biztosan sikerülni fog – akár a családnak, akár a locsolóknak készül a meglepetés.