Jump to content

Morog, mint a medve - a kialvatlanság hatása

2018. 12. 06. 19:00

Kimerültséggel, éjszakázással, zűrzavaros életmóddal, sok elfoglaltsággal és feszültséggel teli életet élünk. Nemcsak a nappalainkra, hanem az éjszakáinkra is hatással van mindez.

Mindenkinek ismerős lehetett már az érzés, hogy reggel nem szeretett volna felébredni, mert még nagyon álmosnak érezte magát. Van, hogy nem tudunk elaludni, emiatt jóval kevesebbet pihenünk az éjszaka és ez az ébredésünkre is rányomja a bélyegét. Van, hogy hiába aludtunk sokat, ennek ellenére mégis álmosnak, nyúzottnak érezzük magunkat. Máskor pedig kevesebb alvással is beérjük, és mégis fittnek, kipihentnek érezzük magunkat.

A legtöbb ember nehezen viseli, ha rossz éjszakát tud maga mögött még akkor is, ha ez nem általános állapot. Természetesen az egészségre is kihat az, ha a testünk nem tud megfelelően regenerálódni éjszakánként, főleg, ha ez rendszeresen előfordul. Akár egy rossz éjszaka után is morgósabbak lehetünk. A kialvatlanság ugyanis kihathat az ébredésen túl egész napunkra. Olyan kellemetlen tünetek is jelentkezhetnek kialvatlanság állapotában, mint fejfájás, levertség, rossz közérzet, hányinger.

Nincs olyan ember, aki kialvatlanul is fitten néz ki, és optimistán állna az előtte álló napnak. Még nehezebb akkor, ha az elkövetkezendő nap vagy napok nehéznek ígérkeznek. Az álmatlanságot, a kialvatlanságot lehet, hogy pontosan az okozza, ami odabent, a lelkünkben és az agyunkban dolgozik. Szakemberek szerint az álmatlansággal küzdők között vannak, akik szorongnak is. Már arra is fényt derítettek, hogy a kialvatlanság és a szorongás nagyon hasonlóan mutatkozik meg az agyban. Szorongás esetében, és az alváshiány miatt máshogy zajlik az érzelmek feldolgozása és azok szabályozása.

Akkor is történhetnek velünk rosszabb dolgok, ha pihenten és boldogan indulunk neki egy napnak. Ha az agyunk pihent, akkor a nehézségekre is máshogy reagál. Ilyenkor mély levegőt veszünk, elszámolunk tízig, és mindenki a saját taktikája szerint igyekszik lenyugtatni magát.

Az alváshiány állapotában azonban az agynak az a területe, amelyik igyekszik lenyugtatni, kevésbé fog aktivitást mutatni, így a belső feszültség, a szorongás is nagyobb lesz bennünk.

Gondolj csak vissza legutóbbi rosszabb éjszakádra, amikor az elalvás is nehezebben ment, vagy este ébredtél fel és a visszaalvás nem sikerült. Másnap érezhetted magadon a levertséget és talán el is mondtad másoknak a rossz éjszakád történetét. Az alváshiánynak nagy feneket kerítünk, mert nagyon is fontos. Az alvás megvonásába ugyanis bele is halhat az ember. Az alvás és ébrenlét ritmusának egyensúlyban tartása nagyon fontos. Ha felborul az egyensúly, akkor a szervezetünk nem képes teljesen regenerálódni. Ha csak ritkán fordul elő velünk, akkor is kiborító, de hosszabb távon egészségügyi következményei is lehetnek a kialvatlanságnak.

További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: egeszsegkalauz.co.hu | képek: pexels.com)