Balázsovics Judit, a budapesti Károlyi Sándor Kórház főorvosa közölte: a cukorbetegség krónikus, "úgymond gyógyíthatatlan betegség", de szinten lehet tartani és nagyon sok függ attól, hogy milyen szinten kezdik el kezelni a betegeket. Hangsúlyozta: tünetmentessé lehet tenni a betegeket és a szövődményektől nagyon hosszú időre megmenteni őket.
Elmondta: a cukorbetegségnek vannak megelőző állapotai, amelyeknél, ha kiszűrik a betegséget, helyes életmódváltással nagyon sok évet lehet nyerni. Lappangó betegségre utalhat a nagyfokú fáradékonyság, az indokolatlan éhség kialakulása, hízékonyság, diéta és mozgás ellenére sem csökkenő testsúly.
A betegség azonnali életmódváltással jár, a betegeknek életük végéig gyógyszert kell szedniük, állandóan számolniuk kell a diétával, megfelelő életmódot kialakítaniuk, akármilyen sportokat nem űzhetnek és bizonyos foglalkozásoktól is kénytelenek eltiltani őket az orvosok - mondta.
Balázsovics Judit közölte: a betegség kialakulásának okai között vezető helyen van a túlsúly, azon kívül megtalálható a mozgásszegény életmód és a nem megfelelő táplálkozás - zsírban, szénhidrátban dús életek fogyasztása kevés zöldség, gyümölcs mellett. Hozzátette: az alkoholizmus "előbb-utóbb cukorbetegséggel jár együtt".
A cukorbetegek világnapját, november 14-ét az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szervezésében tartják 1991 óta az inzulin felfedezője, Sir Frederick Grant Banting Nobel-díjas kanadai orvos születésnapján. Az ENSZ által hivatalosan 2007-ben elismert világnapon a cukorbetegség rohamos terjedésére, a megelőzés lehetőségére és fontosságára hívják fel a figyelmet.