Egy laboratóriumi vizsgálat azonban rádöbbenthet arra, hogy magas a koleszterinszintünk. Magas? Az hogy lehet, ha odafigyelünk a testmozgásra és az étkezésre is?
A testzsírok egyike a koleszterin, amelyet az élelmek elfogyasztásával juttathatunk a testünkbe. Vagyis az életmódunk is befolyásolja azt, hogy mennyire emelkedik meg a koleszterinünk. Kevesen tudják, de a máj is termel koleszterint, ugyanis az szükséges, azonban csak egy meghatározott mennyiségig. A koleszterinnek szerepe van a hormonok termelésében, a sejtek membránjában is megtalálható anyag, és a koleszterinnek a D-vitamin szintézisében fontos. A koleszterin létszükségletű a szervezetünkben, ám ha annak értéke a kelleténél magasabb, akkor adódhat gond, ugyanis a felesleg lerakódhat az erek falaiban. Hosszú távon ez szív- és érrendszeri megbetegedéshez vezethet.
De ha nem az életmódunk az, ami miatt a koleszterin szintje állandóan magas, akkor vajon mi okozhatja ezt az értéket?
Az ismert, hogy egyes tényezők befolyásolják a magas koleszterinszintet: túlsúly, telített zsírsavakban gazdag táplálkozás, kevés mozgás, dohányzás, egyes gyógyszerek és betegségek.
Kevesen tudják, hogy az, aki odafigyel étkezésére, életmódjára, mentes a káros szenvedélyektől, gyógyszereket sem szed, rendszeresen mozog, ennek ellenére magas koleszterinszintet mérnek nála, talán szüleitől örökölte ezt a jellemzőt. Az egyik vagy akár mindkettő (nagyon ritka) szülő átörökítheti azt a jelenséget, mely során a "rossz" koleszterin szintje mindig magasabb. Ezt nevezik familiáris hiperkoleszterinémiának. Sokaknak tehát úgy magas a koleszterinszintjük, hogy nem az életmódjuk okozza ezt, és még csak nem is tudnak róla.
Az LDL-koleszterin (rossz koleszterin) szintjének állandóan magas értéke hatással van az erekre, így a zsír és a kalcium lerakódhat az erek falaiban, ami érelmeszesedéshez, szív- és érrendszeri problémához vezethet.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!