Az alvás egy folyamat, amely nem akkor kezdődik, amikor elalszunk, hanem már másfél-két órával előtte. Az ember életmódját a nap járása szerint tervezi, ami a világosban és a sötétben zajló életfolyamatra osztható fel. Ezt nevezzük cirkadián ritmusnak. Az alvási fázisunkra sok minden hatással van, de a modern ember legnagyobb ellensége a fényszennyezés.
„Minden mesterséges fénynek óriási a kék fény tartama. Ha kék fényt látunk, akkor »on« állapotba kapcsolódik a biológiai óránk, és amint eltűnik a látóterünkből, akkor azok a hormonális és idegi folyamatok indulnak meg, amelyek alváshoz vezetnek” — tette hozzá az alvásterapeuta.
Egészen kevés kék fény is hatást gyakorol a biológiai óránkra, ami a pihentető alvást akadályozza. A cirkadián ritmusnak a megzavarása pedig az alvászavarhoz vezet.
„A hosszú távú alvászavar rengeteg neurológiai betegség kialakulásában szerepet játszik, például hatással van a rák kialakulására vagy az immunrendszer működésre, de számos tanulmány kimutatta, hogy az Alzheimer-kór kockázatát is erősen megnöveli”
– emelte ki Hermánné Fogarassy Éva.
Mivel a fényszennyezés hatással van a cirkadián ritmusra, nagyobb eséllyel alakul ki az Alzheimer-kór a fiatalok körében, akik erősebben ki vannak téve az erős fényhatásoknak.
„Sokakat szorongással tölt el a vaksötétben alvás, így azt javaslom, hogy az emberek vegyenek fel egyszerű szemmaszkot elalváshoz, mivel ez olyan az idegrendszernek, mintha teljes sötétségben aludnának” — javasolta a szakember a probléma csökkentésére.
Mivel az alvás folyamata korábban elindul, ajánlott az esti órához közeledve kékfény-szűrős szemüveget viselni. Az elektrotechnika fejlődésével nagyon sok kék fényű eszközt használunk a mindennapokban, ami késlelteti a biológiai folyamatok működésbe lépését, amelyek szükségesek az egészséges alváshoz. Ezt a káros hatást csökkenthetjük, ha eszközeinket (tévé, számítógép, telefon) kékfény-szűrővel használjuk.
A gyerekek gyakran nem mernek sötétben aludni, és csak valamilyen fényforrás mellett érzik magukat biztonságban.
„A szülőknek ajánlani szoktam, hogy használjanak olyan speciális égőket, amiknek nincsen kék fény tartalma, vagy kapcsoljanak be egy olyan monitort, amire rá tudják tenni a kékfény-szűrőt, így nem zavarják meg a gyerekek cirkadián ritmusát” — tanácsolta a szakértő, hozzátéve, hogy az egészséges emberi szervezet egyik alappillére a megfelelő táplálkozás és testmozgás mellett a pihentető és tudatos alvás, amelyet a modern embernek újra el kell sajátítania.
Hatalmas előrelépést érhetünk el, ha a vacsorát elalvás előtt két-három órával fogyasztjuk el, és kevesebb adagot eszünk, illetve ha a lefekvésnek fix időpontot jelölünk ki.