A tápanyagokban gazdag manukaméz egy különleges mézfajta, melyet manukafa virágának nektárjából gyűjtenek a méhcsaládok Új-Zéland és Ausztrália bizonyos területein. Sok ősi kultúra mítoszt és varázslatot tulajdonított sebgyógyító tulajdonságainak – írja a National Geographic.
„A méz természetes módon segíti a testünket, hogy saját erejével küzdjön” – mutatott rá Ferhat Ozturk, a texasi San Antonió-i Egyetem docense, akinek a kutatási területe a méz gyógyászati előnyeinek vizsgálata. Szerinte a méz nem csupán élelmiszer, hanem egy tápláló gyógyszerészeti szer. A gyógyító vegyületei csökkentik bizonyos krónikus betegségek, például a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának esélyét.
Azonban nem minden méz egyforma a piacon. „A helyi méhészek által készített méznek legalább ötször nagyobb az antimikrobiális potenciálja, mint a bolti méznek” – hívta fel a figyelmet Ozturk.
Scott McArt, a Cornell Egyetem docense szerint az egyik legjobb antimikrobiális méznek az új-zélandi manukaméz számít. Ez annak köszönhető, hogy ez a mézfajta egyedülállóan magas alkaloidszinttel rendelkezik, különösen a metilglioxál (MGO) nevű vegyülettel, amely a mézet orvosi szempontból is elsőrangú anyaggá teszi.
Bár sokan fogyasztják ezt a drága mézet annak egészségügyi előnyei miatt, „a tudományos bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a magas MGO-tartalmú manukaméz fogyasztása egészségileg előnyös az emberek számára, jelenleg nem olyan erősek, mint a sebkezelés terén nyújtott pozitív hatásai” – tette hozzá McArt.
Miután sokan úgy vélik, a méz minden problémára gyógyír, valószínűtlen, hogy a méz egészségügyi alkalmazásairól szóló pletykák valaha is elcsitulnának.
Ha mégis egy finom üveg mézzel készülünk átvészelni a következő betegséget, Ozturk azt javasolja, hogy helyi méhészektől származó mézet válasszunk.
„A méz olyan dolog, amely évezredek óta minden civilizációnak előnyös volt a Földön. Így még rengeteg tanulnivaló van a mézről” – mutatott rá a kutató.