Jump to content

Stressz alatt és stressz után

2016. 06. 16. 15:05

A stressz mindennapi probléma mellett mindennapi rizikófaktor is lett a modern ember életében. Egyre többet tudunk róla és egyre inkább meg kell tanulnunk vele szemben védekezni.

A stressz szinte kivétel nélkül mindenki életeben jelen van kisebb, vagy nagyobb intenzitással, mégis kicsit megfoghatatlan fogalom a legtöbbünk számára. Ha le kell írni, különböző emberektől különböző válaszokat kapunk, annak ellenére, hogy a bennünk lezajló folyamat voltaképpen közös.

A stressz, legyen lelki, vagy fizikai, általában alaposan megterheli a szervezetet, amely képes védekezni ellene, de rendre „elfárad” a küzdelemben, s ez megint csak problémákat szül. A legyengült immunrendszer ugyanis sebezhetőbb, stresszes időszak után könnyebben, hatékonyabban támadják meg betegségek, különböző egészségügyi gondok. A fertőzésektől a migrénig számos problémával szembesülhetünk ilyenkor.

Általánosságban tehát igaz, hogy stressz védtelenebbé tesz minket. Mi a dolgunk? Először is természetesen az, hogy igyekszünk elkerülni az ilyen megterhelő helyzeteket, erre számos mód akad, valakinek jobban megy, míg mások iszonyatosan megszenvednek a dologgal.

Teljesen persze nem védhetjük meg magunkat a negatív behatásoktól, de ilyenkor sem késő cselekedni. Stresszes időszak után figyeljünk oda magunkra, próbáljuk fokozatosan levezetni a felgyülemlett feszültséget. Erre kiváló módszer a sportolás, vagy akár egy kiadós séta valami nyugodt helyen, de egy-két egyszerű relaxációs gyakorlat elsajátítása is nagyon hasznos lehet.