Mozogjunk rendszeresen!
Testmozgás nélkül izmaink könnyen elgyengülnek, ez pedig hátfájáshoz és gerincsérüléshez is vezethet. Épp ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen nyújtsunk, erősítsünk, és végezzünk valamilyen aerob mozgásformát, sétáljunk, biciklizzünk, fussunk és ússzunk. Mindenképp keressünk fel egy szakembert, ha bizonytalanok vagyunk, vagy fáj a hátunk, a derekunk, hogy együtt találjuk meg a számunkra legmegfelelőbb mozgásformát.
Ne dohányozzunk!
Sok gerincgyógyász egyetért abban, hogy a dohányosok sokkal hajlamosabbak a gerincfájdalomra, mint a nem dohányzók. A dohányzás lassítja a véráramlást, ami csökkenti a csontfejlődést, és az izmok megfelelő vérellátását.
Törekedjünk az ideális testsúly megőrzésére!
A túlsúly igencsak megterheli gerincünket. A rossz terhelés kisugározhat ízületeinkre, izmainkra is. A sovány testalkat sem jelent biztosítást a gerincbántalmak ellen. Az alacsony testsúly ugyanis gyakran alacsony csonttömeggel jár együtt, ami fokozza a csontritkulás veszélyét.
Erősítsük törzsizmainkat!
A gyenge vagy feszült hátizmok fájdalommal járnak. A gyógytorna, a jóga vagy a pilates gyakorlatok kiváló módszerekkel szolgálnak izmaink nyújtására és megerősítésére.
Ne csak hétvégén figyeljünk oda magunkra!
Ne akarjunk mindent egy nap alatt bepótolni! A kulcsszó a rendszeresség. Osszuk be időnket úgy, hogy legyen idő legalább kétnaponként valamilyen nyújtó-, erősítő- és aerob mozgásformára. Ezeket külön-külön is végezhetjük, így kevésbé áll fenn a veszélye annak, hogy megterheljük gerincünket. Mindezek mellett pedig az ülőmunkát 1-2 óránként szakítsuk meg 2-3 percre és ezalatt mozogjunk egy kicsit – ezzel nemcsak a gerincünknek használunk, hanem számos más betegséget is megelőzhetünk.