A száraz szem betegség (angolul Dry Eye Disease: DED) jellegzetes szemészeti panaszokat - égő érzés, a szem enyhe bepirosodása, idegentest érzés, könnyezés - és jól vizsgálható klinikai tüneteket okoz. Ennek ellenére többször kihívást jelent az okok beazonosítása és a hatékony kezelés megválasztása.
Száraznak és égőnek érzi a szemét? Nincs egyedül, hiszen a szemszárazság a látásromlás mellett az egyik leggyakoribb panasz, ami miatt szemorvoshoz fordulunk.
A szemszárazság leggyakoribb okairól, a diagnosztikai, illetve kezelési lehetőségekről dr. Jánosházi Eszter, az Oxygen Medical szemész szakorvosa beszélt.
Miért száradhat ki a szem?
Egyre nagyobb az érdeklődés a szemszárazság okai és a kezelési lehetőségei iránt. Szemészeti kutatócsoportok világszerte nagy erőfeszítéseket tesznek a könnyfilm molekuláris szintű vizsgálatára - derül ki az amerikai JAMA Ophthalmology szemészeti szaklap legfrissebb cikkeiből. Ez a probléma ugyanis meglehetősen negatívan befolyásolhatja a képernyő előtti munkavégzést, a mindennapi életvitelt és rontja az életminőséget. Különböző vizsgálatok szerint a betegség a lakosság 20-30 százalékát érinti.
A szemszárazsághoz vezető okok
A száraz szem betegség két fő ok miatt alakulhat ki. Az egyik a könnyfilm felszakadása, a másik pedig a könnytermelés zavarai. Az első esetben jobbára külső okok játszanak szerepet, így a kontaktlencse viselése, klímahasználat, száraz levegő, huzat, dohányfüst, poros környezet, kedvezőtlen időjárási körülmények (erős szél, száraz forró nap, téli hideg), ami miatt gyorsan elpárolog a szemet nedvesen tartó könnyréteg. Kockázatot jelent a képernyő előtti munkavégzés is, ilyenkor ugyanis nem elég sűrű a pislogás.
Előfordul, hogy szemfelszíni betegségek állnak a háttérben, ezeket pedig gyakran valamilyen gyógyszer mellékhatása okozza, így például a glaukóma kezelésére szedett gyógyszerek, az aknés bőr kezelésére alkalmazott készítmények.
A könnytermelési zavarok esetében lehet mennyiségi vagy minőségi a probléma, ezeknek általában belső okai vannak. Így például nők esetében a változó korral járó hormonális változások, de gyakran bőrproblémákkal is társuló szemhéjgyulladások miatt alakul ki minőségi probléma, lipidhiányos könnytermelési zavar. Az is előforsdul, de szerencsére ritkán, hogy a könnytermelő mirigyekkel van probléma (ilyen például a Sjögren-szindróma).
Diagnózistól a kezelésig
Az állandó könnyfilm feltétlenül szükséges a szem felületének homeosztázisához, a jó látáshoz és a szem kényelméhez. Ugyanakkor számos tanulmány bizonyította, milyen nehéz ezt az állandóságot és egyensúlyt fenntartani.
Manapság még az egészséges szem is könnyebben kiszárad, hiszen rengeteg időt töltünk az elektronikus eszközök képernyője előtt és a fokozott klímahasználat még jobban megnehezíti a könnyfilm stabilitásának megőrzését. Éppen ezért ma már sok szoftverbe beépítenek olyan applikációkat, amelyek a könnyfilm védelme érdekében a "vizuális szünetre" és a gyakoribb pislogásra figyelmeztetik a felhasználót.